Uvod
V priฤujoฤem besedilu bomo poskusili odgovoriti na vpraลกanje, kaj je nihilizem. Kljub temu, da lahko nosimo pomen tega izraza tako rekoฤ na koncu jezika, se odgovor na to vpraลกanje zlahka zatakne v grlu.
Naลกa filozofska koncepcija nihilizma ima sicer nedvoumen izvor; izhaja iz Nietzschejeve filozofije. Naฤin, na katerega nihilizem razumemo danes, je temu izrazu vtisnil Nietzsche, da bi poimenoval srediลกฤni problem svoje filozofije, ali, bolje reฤeno, da bi poimenoval problem svoje dobe, ki postane viden s staliลกฤa njegove filozofije. Da bi lahko opredelili nihilizem, se moramo zato seveda sooฤiti z Nietzschejevo mislijo; ne le z njegovimi eksplicitnimi opredelitvami tega pojma, ampak tudi z njegovimi temeljnimi filozofskimi kategorijami in miselno orientacijo.
Vendar pa tudi temeljito branje Nietzschejevih del lahko pusti vtis doloฤene odprtosti problema nihilizma. Vrsta povsem razliฤnih interpretacij tega problema, ki so jih predlagali nekateri izmed najbolj pronicljivih mislecev 20. stoletja (napr. Heidegger (1987), Klossowski (1969) ali Deleuze (2011)), morda priฤa o doloฤeni dvoumnosti v samem pojmu nihilizma. Tekom priฤujoฤega besedila se bomo spraลกevali, ali gre nemara res za en sam problem, ter ali filozofski okvirji, v katerih Nietzsche koncipira nihilizem, omogoฤajo enovito in sistematiฤno razumevanje problema.
S tega vidika je ลกe posebej zanimiva Heideggerjeva interpretacija, saj predlaga, da Nietzschejeva misel sicer res naleti na pomemben problem, vendar pa zgreลกi pravo bistvo nihilizma, zaradi lastnega filozofskega pristopa, ki ostaja ujeto v spone metafiziฤne misli. V priฤujoฤem besedilu bomo zato sledili Heideggerjevi interpretaciji nihilizma. Ne bomo sicer posebej obravnavali zakljuฤkov, ki jih Heidegger sam izpelje iz svojega poskusa razumevanja nihilizma v kontekstu zgodovine biti, prav tako pa tudi ne bomo sledili njegovemu razmisleku o Nietzschejevi filozofiji kot dovrลกitvi metafiziฤnega miลกljenja. V priฤujoฤem besedilu se bomo drลพali Nietzchejevih lastnih formulacij problema, pri ฤemer se bomo Heideggerjeve interpretacije posluลพevali v prvi vrsti zavoljo pojasnitve Nietzschejevih temeljnih filozofskih pojmov. Po tej poti bomo poskuลกali pokazati, do kod sega Nietzschejeva eksplicitna koncepcija nihilizma, in kje doloฤene konsekvence njegovega lastnega sooฤenja s problemom morda prekoraฤijo meje njegovih eksplicitnih filozofskih staliลกฤ.
Vrhovne vrednote in njihovo razvrednotenje
Zaฤnimo z Nietzschejevo najbolj strnjeno formulacijo: “Kaj pomeni nihilizem? – Da se najviลกje vrednote razvrednotijo. Manjka cilj. Manjka odgovor na ฤemu.” (Nietzsche, 2004, 11) V tej trditvi je nihilizem opredeljen z veฤ razliฤnih vidikov, vendar pa nam formulacija sama po sebi ne pove veliko, dokler si ne pridemo na jasno, na kakลกen naฤin Nietzsche razume vrednote in manjko cilja.
Nihilizem se v vsakdanjem diskurzu pogosto povezuje bodisi z obฤutki brezciljnosti in maloduลกja, ki obฤasno lahko prevzamejo vsakogar, ali pa z nekakลกnim pesimistiฤnim odnosom do sveta, ki lahko poraja tovrstne obฤutke. Kljub temu, da Nietzsche nihilizem pogosto povezuje s pesimizmom v vsakdanjem smislu razvrednotenja ลพivljenja, pa na drugih mestih tudi jasno izpostavi, da moramo pesimizem razumeti kveฤjemu kot symptom, oziroma stranski uฤinek nihilizma, ne pa kot njegovo bistveno karakteristiko (ibid., 27). Prav tako tudi odsotnosti cilja, ki ga Nietzsche omeni v svoji izhodiลกฤni opredelitvi, vsekakor ne gre razumeti v vsakdanjem pomenu. Ciljev, oziroma odgovorov na vpraลกanje “ฤemu?”, v tem smislu vsekakor ne manjka tudi v okvirih nihilizma.
Da bi lahko razumeli, kakลกne vrste cilj po Nietzscheju umanjka, moramo najprej pojasniti prvi del njegove opredelitve nihilizma. Poskusimo torej za zaฤetek opredeliti pomen tega, ฤemur Nietzsche pravi razvrednotenje najviลกjih vrednot. Kaj je pravzaprav miลกljeno z izrazom najviลกje vrednote?
ฤe za zaฤetek nekoliko poenostavimo, lahko reฤemo, da so tovrstne vrednote po Nietzscheju vezane na doloฤeno teoloลกko, oziroma religiozno koncepcijo sveta, in sicer v prvi vrsti na njeno krลกฤansko obliko. Zato Nietzsche o nastopu nihilizma govori tudi kot o smrti Boga (Nietzsche, 1999). S tem odmevnim izrazom Nietzsche oznaฤuje postopni umik krลกฤanskega naฤina miลกljenja in vrednotenja iz evropske kulture. Razkroj krลกฤanske vere, ki mu je Nietzsche priฤa, torej predstavlja konkretne zgodovinske okoliลกฤine tega, ฤemur pravi razvrednotenje najviลกjih vrednot.
S tem pa ลกe vedno nismo neposredno odgovorili na vpraลกanje, kaj vrhovne vrednote same po sebi so. Toda zdi se, da na to vpraลกanje z Nietzschejevega staliลกฤa ni povsem neposrednega odgovora. Vsekakor bi bilo povsem zgreลกeno, ฤe bi poskusili preprosto naลกteti seznam vrlin in vsega tistega, kar doloฤena kultura najviลกje ceni. Najviลกje vrednote za kristjana torej ne oznaฤujejo neposredno vsega tistega, kar bi sam oznaฤil kot stvari najveฤjega pomena oziroma najviลกje vrednosti, na primer nesebiฤnega ravnanja, ljubezni do Boga, moฤi vere ali posmrtnega ลพivljenja. Vse to po Nietzscheju vsekakor predstavlja momente najviลกjih vrednot, vendar pa ne karakterizira njihove bistvene narave.
Na tej toฤki se poraja vpraลกanje, kaj Nietzsche pravzaprav misli z izrazom vrednota. ฤe kje, potem se ravno glede tega izraza ne smemo pustiti voditi naลกim vsakdanjim intuicijam, ลกe posebej, ko gre za interpretacijo misleca, ki si skozi svojo celotno filozofsko pot prizadeva pojasniti pojem vrednot (Nietzsche, 1988). Vendar pa bomo ravno zaradi srediลกฤnosti koncepta vrednot v Nietzschejevi filozofiji obravnavo tega pojma preloลพili na kasneje, saj ta zahteva obravnavo njegovih temeljnih pozicij, ki bi nas na tej toฤki odvedla stran od obravnavane teme.
Poskusimo najprej pojasniti, kaj Nietzsche hoฤe reฤi s tem, da se z nihilizmom razvrednotijo najviลกje vrednote. V tem pogledu Heideggrerjeva interpretacija ponuja pomembno iztoฤnico: “S propadom vrhovnih vrednot torej pride tudi do izgube samega ‘vrhovnega’ in ‘onstranskega’ mesta, kamor so bile vrednote lahko postavljene” (Heidegger, 1987, 49). Krลกฤanski Bog, katerega izginotje poskuลกa Nietzsche razumeti, po Heideggerju stoji za onstransko ali transcendentno v najbolj sploลกnem smislu in vseh njegovih oblikah: “za ‘ideale’ in ‘norme’, ‘principe’ in ‘pravila’, ‘cilje’ in ‘vrednote’, ki so postavljeni ‘nad’ bivajoฤe, zato da bi bivajoฤemu kot celoti vtisnili doloฤen smoter, red, in – najbolj strnjeno reฤeno – doloฤen ‘smisel’” (Heidegger, 1987, 4).
Vrhovne vrednote torej predpostavljajo, oziroma same po sebi vzpostavljajo doloฤeno zunanjo pozicijo glede na bivajoฤe, z vidika katere je bivajoฤemu kot celoti vtisnjen doloฤen smisel. Radikalno razvrednotenje vrhovnih vrednot torej ne pomeni preprosto propada kriterijev, ki so omogoฤali cenitev vrednosti sveta, ampak dogodek, s katerim je bila transcendentna pozicija vrhovnih vrednot sama odpravljena, ali vsaj postavljena pod vpraลกaj. Da bi laลพje razumeli, kako Nietzsche razume ta dogodek, se moramo spet vrniti h konkretnim zgodovinskim okoliลกฤinam, v katere ga postavlja. Kje torej Nietzsche vidi vzroke za zaton vere v krลกฤanskega Boga?
Propad krลกฤanstva – po njegovi morali (ta je nezamenljiva) – ki se obraฤa proti krลกฤanskemu bogu. (Smisel resnicoljubnosti, ki ga je krลกฤanstvo moฤno razvilo, bodi gnus pred hinavstvom in zlaganostjo vseh krลกฤanskih razlag sveta in zgodovine. Odgovor na “Bog je resnica” je fanatiฤno verovanje v “vse je laลพ”. Budizem dejanja…) (Nietzsche, 2004, 9)
Krลกฤanstvo je po Nietzscheju kompleksen pojav, ki ga ne moremo preprosto reducirati bodisi na vero v onstranstvo, ali eksplicitni sistem moralnih vrednotenj. Nietzsche opaลพa, da se v ironiฤnem zgodovinskem obratu, doloฤeni moment krลกฤanske morale, namreฤ resnicoljubnost, in predvsem specifiฤna koncepcija resnice, ki jo ta predpostavlja, obrne proti krลกฤanstvu kot celoti.
/M/ed moฤmi, ki jih je vzredila morala je bila resnicoljubnost: ta se je nenazadnje obrnila proti morali, odkrila njeno interesno gledanje – in zdaj vpogled v dolgo, uteleลกeno zlaganost, ki se je obupano poskuลกamo otresti, deluje kar kot stimulans. Ugotavljamo potrebe na sebi, ki jih je vsadila dolgotrajna moralna interpretacija in se nam zdaj dozdevajo kot potrebe po neresniฤnem: po drugi strani pa se jih nekako drลพi vrednost in zaradi njih zdrลพimo ลพivljenje. Ta antagonizem – kar spoznamo tega ne cenimo, kar bi si najrajลกi prilagali, tega ne smemo veฤ ceniti – poraja proces razkrajanja. (Ibid., 12)
V zgornjem odstavku Nietzsche ลพe nakaลพe, kakลกna resnica po njegovem postavi krลกฤanstvo na laลพ. Dandanes se nam gibanje, ki ga Nietzsche opisuje lahko zdi povsem znano, saj ne manjka javnih zagovornikov ateizma, ki svoje kritike krลกฤanstva izraลพajo v imenu znanstvene resnice, podpirajo pa jih z dejstvi, ki so na tak ali drugaฤen naฤin v nasprotju z eksplicitnimi bibliฤnimi doktrinami. Toda takลกne vrste ateizem, ki krลกฤanske doktrine o svetu in ฤlovekovem mestu v njem preprosto nadomesti z znanstvenimi, bolj empiriฤno podprtimi doktrinami, bi bilo vse preveฤ povrลกno oznaฤiti za pravo gibalo nihilizma.
Nietzsche v domeno vrednot, ki padejo skupaj s krลกฤanstvom, vkljuฤi tudi tiste instance, ki so mu lahko v svojih eksplicitnih staliลกฤih povsem nasprotne. V to domeno lahko sodita tudi znanost in filozofija. Najviลกje vrednote ne vkljuฤujejo le vere v krลกฤanskega Boga, ampak tudi, oziroma predvsem vero v to, ฤemur Nietzsche pravi kategorije uma.
Doseลพen je obฤutek brezvrednosti, ko doumemo, da skupne narave bivanja ne smemo interpretirati ne s pojmom smoter, ne s pojmom enotnost, ne s pojmom resnica. S tem niฤ ne dobimo in niฤ ne doseลพemo; manjka preseลพna enotnost v mnogosti dogajanja: narava bivanja ni “resniฤna”, je zlagana … pravzaprav sploh nimamo veฤ razloga, da si dopovedujemo resniฤni svet … (Ibid., 15)
Zgornji odstavek je del ene izmed najbolj povednih opredelitev nihilizma, ki jih najdemo v Volji do moฤi. Nietzsche navedeni odlomek zaฤne s trditvijo, da “nihilizem kot psiholoลกko stanje mora nastopiti, ฤe smo v vsem dogajanju iskali smisel, ki ga ni v njem” (Ibid., 13). Ne da bi se spuลกฤali v podrobnosti, moramo opozoriti, da Nietzsche s psiholoลกkim stanjem ne misli subjektivnega obฤutka, ki bi zgolj spremljal dejanski potek nihilizma, ampak nihilizem sam, gledan z vidika naฤina, na katerega je v procesu njegovega odvijanja udeleลพen ฤlovek.
ฤlovek se torej ujame v spone nihilizma takrat, ko smisel (kar tu pomeni isto kot smoter ali cilj) svojega delovanja postavlja v ozadje celotnega sveta. “Smisel bi bil mogoฤe: “izpolnitev” nravnega najviลกjega kanona v vsem dogajanju, nravni red sveta; ali poveฤanje ljubezni in ubranosti v obฤevanju bitij; ali pribliลพevanje sploลกnemu stanju sreฤe; ali celo odhod proti sploลกnemu stanju niฤa – kakrลกen koli cilj je ลกe zmeraj smisel. Skupno vseh teh vrst predstavljanja je, da je treba kaj doseฤi s samim procesom” (Ibid., 14). Vsebina cilja je torej postranskega pomena. Bistveno za nihilistiฤni naฤin vrednotenja je, da ta cilj zaobsega in ฤloveka vkljuฤuje v svet kot celoto. Nihilizem torej nastopi, “ฤe smo postavili nekakลกno celoto, sistematiziranost, celo organiziranost v vsem dogajanju in pod vsem dogajanjem” (ibid.).
Najviลกje vrednote se iz tega vidika ลพe same po sebi izkaลพejo za notranji moment nihilizma. V kolikor namreฤ v resnici ne obstaja nikakrลกne “velike enotnosti, v katero bi se posameznik lahko v celoti potopil kakor v prvino najveฤje vrednosti” (ibid., 15), potem najviลกje vrednote same po sebi predstavljajo nekakลกen pobeg. Z najviลกjimi vrednotami torej “ves svet nastajanja obsodimo kot goljufijo in iznajdemo svet onstran tega, kot resniฤni svet” (ibid.) Z vidika kategorij uma je torej svet nastajanja, v katerem ฤlovek dejansko prebiva, razveljavljen (in razvrednoten) kot napaฤen, laลพni svet.
Opazimo lahko, da kategorije uma, o katerih je govora, ustrezajo posameznim momentom, na podlagi katerih je vzpostavljena transcendentna pozicija vrednotenja – iskanje enotnosti (oziroma reda in trajnosti) za celotnim svetom, na podlagi katerega ฤlovek vzpostavi lastni smoter, ter interpretacija takลกne ureditve kot resniฤne biti, za razliko od laลพnega sveta ลพivljenja in postajanja. S kategorijami uma torej Nietzche noฤe oznaฤiti pojmov, katerih pomen je vezan na specifiฤno filozofsko pozicijo, niti posebnih vrednot, ki bi se razlikovale od krลกฤanskih. S tem izrazom Nietzsche poskuลกa artikulirati kompleksno naravo transcendentne pozicije vrednotenja kot takลกne. Kategorije uma torej oznaฤujejo, v kakลกnem smislu se doloฤene vrednote vzpostavijo kot najviลกje.
Vzpostavitev najviลกjih vrednot v obliki kategorij uma torej ลพe sama po sebi predstavlja notranji moment nihilizma, saj gre za razvrednotenje ลพivljenja z vidika doloฤene transcendentne pozicije. Razvrednotenje najviลกjih vrednot pa v tem smislu predstavlja le zadnji in zakljuฤni moment v odvijanju nihilizma, v katerem so kategorije uma same postavljene na laลพ. “Brลพ, ko pa ฤlovek spozna, kako je ta svet skrpan iz samih psiholoลกkih potreb in kako sploh nima pravice do njega, nastane zadnja oblika nihilizma, ki vkljuฤuje nevero v metafiziฤni svet – in si prepoveduje vero v kakลกen resniฤni svet” (ibid.). Z vidika ลพivljenja samega, oziroma sveta nastajanja, ki ne dopuลกฤa nikakrลกne vseobsegajoฤe in trajne enotnosti, se torej ravno ta “resniฤni” svet izkaลพe za laลพnega.
Odvijanje nihilizma se torej izkaลพe za izmeniฤno gibanje vzpostavljanja in razveljavljanja kategorij uma. Skratka: kategorije “smoter”, “enotnost”, “bit”, s katerimi svetu pridamo vrednost, spet sami potegnemo iz njega – in potem je svet videti brez vrednosti” (ibid.).
ฤe se vrnemo k vpraลกanju, ki smo ga postavili zgoraj, kakลกne vrste resnica torej prevede do razvrednotenja najviลกjih vrednot? Vsekakor ne gre za metafiziฤno doktrino, ki bi na mesto Boga in krลกฤanske koncepcije sveta postavila neko drugo koncepcijo resniฤnosti. Nihilizem ne pomeni zgolj dvoma v vsebino vrednot, ki v dani situaciji zavzemajo najviลกje mesto. Gre za spoznanje, da to mesto samo ni absolutno, ampak izhaja iz ฤlovekove potrebe po zavzetju doloฤene perspektive vrednotenja.
Toda ali ni to ravno Nietzschejeva lastna pozicija? Ali ni spoznanje, ki razvrednoti najviลกje vrednote zaradi njihovega ฤloveลกkega, “preฤloveลกkega” izvora ravno nekaj, do ฤesar se dokoplje ลกele njegova lastna filozofija? Poglejmo si odlomek, v katerem je morda najjasneje izraลพeno njegovo staliลกฤe glede izvora najviลกjih vrednot.
Vso lepoto in vzviลกenost, ki smo ju posodili dejanskim in umiลกljenim stvarem, zahtevam nazaj kot svojino in delo ฤloveka: kot njegovo najlepลกo apologijo. ฤlovek kot pesnik, kot mislec, kot bog, kot ljubezen, kot moฤ: o, o njegovi kraljevski radodarnosti s kakrลกno je obdaril stvari, da je sebe obuboลพal in se sam poฤuti revno! To je bila do zdaj njegova najveฤja nesebiฤnost, da je obฤudoval in oboลพeval in se znal skriti, da je on tisti, ki je ustvaril, kar je obฤudoval. (Ibid., 87)
Nietzschejeva pozicija torej po njegovem predstavlja skrajno in poslednjo konsekvenco nihilizma samega. Njegov poskus prevrednotenja vrednot pa v tem smislu ni niฤ drugega, kot razvrednotenje najviลกjih vrednot, do katerega po njegovem pride, ko se te izkaลพejo za produkt ฤloveka samega. Resnica, ki razveljavi staro obliko vrednotenja, za Nietzscheja ni preprosto dana. ล ele njegova filozofija predstavlja prvi poskus njene artikulacije. Njegovo sooฤenje s problemom nihilizma torej ni niฤ drugega kot sledenje “logiki” nihilizma do njegovih zadnjih konsekvenc; pravzaprav se ลกele z Nietzschejem nihilizem dovrลกi v njegovo poslednjo obliko – razvrednotenje najviลกjih vrednot. Ta oblika, v kolikor ji uspemo priti do kraja, po Nietzscheju pravzaprav sama po sebi predstavlja nekakลกno reลกitev problema, preseganje nihilizma.
Recimo, da smo spoznali, kako sveta ni veฤ mogoฤe razloลพiti s temi tremi kategorijami, in da po tem vpogledu zaฤenja svet postajati za nas brez vrednosti: potem se moramo vpraลกati, od kod nam vera v te tri kategorije – poskusimo, kaj pa, ฤe je mogoฤe odpovedati vero vanje! ฤe te tri kategorije razvrednotimo, potem dokazovanje njihove neuporabnosti za vesolje ni veฤ razlog za razvrednotenje vesolja. (Ibid., 15)
ฤe povzamemo; kaj torej po Nietzscheju pomeni nihilizem? V prvi vrsti to pomeni vzpostavitev najviลกjih vrednot, ki smo jih oznaฤili z njegovim izrazom kot kategorije uma. Te kategorije ne oznaฤujejo doloฤenih vrednot v vsakdanjem pomenu, ampak naฤin, na katerega so te vrednote vzpostavljene. ฤlovek v primeลพu nihilizma vrednoti s transcendentne pozicije, vzpostavi torej doloฤeno perspektivo ureditve celotnega sveta, z vidika katere se mu njegove lastne vrednote kaลพejo kot ukazi neke zunanje avtoritete, kot realnost, ki presega njega samega, oziroma kot nekakลกno onstranstvo. Problem nihilizma torej ni preprosto v odsotnosti konkretnih ciljev. Zaton krลกฤanske morale, v smislu propada specifiฤnih “vrednot”, ki so v preteklosti usmerjale potek evropske kulture, v tem smislu ni bistven dogodek v odvijanju nihilizma, saj na mesto krลกฤanstva vedno lahko stopi neka druga morala in drugi cilji. Proces izmeniฤnega vzpostavljanja in razveljavljanja vrednot, ki je na delu v takลกnih zgodovinskih premenah, se sicer odvija v skladu z “logiko” nihilizma, vendar pa ostane nespremenjen in povsem neopaลพen, dokler nihilizma ne privedemo do njegovih zadnjih konsekvenc – dokler torej v procesu vzpostavljanja in razveljavljanja vrednot ne opazimo ฤlovekovega lastnega dela. Nietzsche svojo lastno nalogo prevrednotenja vrednot vidi kot poskus izvedbe tega zadnjega koraka, ki najviลกje vrednote prviฤ razvrednoti na zavesten naฤin, torej z jasnim razumevanjem problema nihilizma in njegovega izvora v ฤloveku. Kljub temu, da Nietzsche pogosto govori o nujnosti postavljanja novih vrednot in ciljev, tega napotka ne gre jemati preveฤ dobesedno. Resniฤno nove vrednote lahko nastopijo ลกele na podlagi nove koncepcije vrednotenja kot takลกnega, saj lahko le koncepcija, ki lahko izvor transcendentnih vrednot postavi nazaj v ฤloveka samega, omogoฤi postavljanje resniฤno novih ciljev o katerih govori Nietzsche.
Zato lahko pritrdimo Heideggerjevi iztoฤnici, ki smo jo navedli na zaฤetku poglavja. Razvrednotenje vrednot pomeni v prvi vrsti radikalno transformacijo mesta, na katerem so vzpostavljene. Nietzsche, kot smo videli, poskuลกa misliti ฤloveka samega kot mesto in akterja postavljanja vrednot. Toda s tem ลกe nismo razloลพili, kako so vrednote dejansko postavljene. Prav tako ลกe vedno nismo povsem razloลพili, kaj je pravzaprav miลกljeno z izrazom vrednote. Glede teh vpraลกanj bomo v naslednjem poglavju sledili Heideggrovi interpretaciji, ki predlaga, da je v Nietzschejevi filozofiji vpostavljena povsem nova koncepcija vrednot, z vidika katere lahko ลกele zares razumemo njegov “antropocentriฤni” pristop k problemu nihilizma.
Nietzschejeva metafizika volje do moฤi
Ko smo dejali, da je dovrลกitev nihilizma izvrลกena iz staliลกฤa ลพivljenja oziroma postajanja, ki ne dopuลกฤa nobenega fiksnega smotra, smo definicijo te pozicije pustili ob strani. Na tej toฤki moramo pojasniti, zakaj Nietzsche meni, da lahko ลพivljenje karakteriziramo tudi kot postajanje in zakaj so najviลกje vrednote z vidika ลพivljenja pravzaprav postavljene na laลพ. Vsekakor ni samoumevno, kaj osnovna pozicija ลพivljenja je. Nietzsche postajanja gotovo ne razume v uveljavljenem smislu, preprosto kot spreminjanja stanj, ali kot kakrลกnega koli procesa, ki se vrลกi v ฤasu. ฤe bi iz takลกnega koncepta postajanja napravil metafiziฤni princip, nekakลกno univerzalno ureditev sveta (tudi ฤe je ta povsem kaotiฤna in nepredvidljiva) potem bi z njim zopet vzpostavil nekakลกno kategorijo uma.
Postajanje po Nietzscheju ni nekakลกna univerzalna opredelitev sveta, vsaj ne v klasiฤnem smislu, ampak gre za bistveni moment ลพivljenja. ลฝivljenje samo pa za Nietzscheja pomeni isto kot volja do moฤi. S tem noฤe reฤi, da ลพivljenje v vsakodnevnem ali bioloลกkem smislu izkazuje takลกne ali drugaฤne lastnosti, ki bi jih lahko povezali s hotenjem ali moฤjo. Volja do moฤi je, kot izpostavi Heidegger, Nietzschejeva opredelitev bivajoฤega kot celote (Heidegger, 1987, 6). Gre torej za naฤin na katerega bivajoฤe obstaja v razmerju do ลพivljenja in naฤin na katerega se ลพivljenje kaลพe samo sebi.
Kaj v tej opredelitvi pomenita volja in moฤ? Nietzsche ne trdi, da volja preprosto hoฤe moฤ, oziroma, da je ลพelja po moฤi bistveni znaฤaj vsakrลกnega bitja. Prej bi lahko rekli, da volja sama po sebi pomeni doloฤeno izkazovanje moฤi. (Nietzsche, 2004, 352) V kolikor volja do moฤi res izraลพa moฤ v doloฤeni stopnji, in v doloฤenem smislu “stremi” po poveฤanju te stopnje, je to zato, ker moฤ sama po sebi po Nietzscheju pomeni seganje onkraj sebe. V naslednjem odlomku Heidegger strnjeno pojasni koncepcijo moฤi, ki je implicitna v Nietzschejevem temeljnem pojmu:
Vsakrลกna moฤ obstaja kot moฤ le, dokler gre za veฤ moฤi, torej za okrepitev. Moฤ lahko vztraja sama v sebi, torej v svojem lastnem bistvu, le dokler obvlada in presega stopnjo moฤi, ki jo je ลพe dosegla – obvladovanje je izraz, ki ga uporabljamo za to. V trenutku, ko moฤ obtiฤi na doloฤeni stopnji, postane nemoฤna. “Volja do moฤi” ne pomeni preprosto “romantiฤnega” hrepenenja in iskanja moฤi s strani tistih, ki so brez moฤi; “volja do moฤi” pomeni poveฤevanje moฤi s strani moฤi zavoljo njenega lastnega obvladovanja. (Heidegger, 1987, 7)
S tega vidika Heidegger razume tudi Nietzschejev pojem postajanja. Ta izraz se ne nanaลกa na spreminjanje ali procesualnost kot takลกno. ล e najmanj pa se po njegovem nanaลกa na “ zmeden hrup in direndaj nebrzdanih gonov” (Ibid., 8). Po njegovem ima ta pojem zelo specifiฤen in jasno doloฤen pomen v Nietzschejevi filozofiji – tj. notranji samopresegajoฤi znaฤaj moฤi, ki ga je poimenoval obvladovanje (ibid.).
Sedaj lahko doloฤimo, kaj Nietzsche misli z izrazom vrednote, in v kakลกnem smislu razume ฤloveka kot postavljalca teh vrednot. ฤlovek postavlja vrednote, v kolikor sam predstavlja doloฤeno obliko volje do moฤi; vrednote in dejavnost njihove vzpostavitve bomo razumeli le, v kolikor v ฤloveลกkem ลพivljenju prepoznamo izraz moฤi in dejavnost obvladovanja. Heidegger nas glede Nietzschejeve koncepcije vrednot napoti na naslednji Nietzschejev odlomek: “Vrednote in njihovo spreminjanje so v sorazmerju z rastjo moฤi postavljalca vrednote ” (Nietzsche, 2004, 16).
Vrednote so torej vezane na njim ustrezne specifiฤne oblike volje do moฤi, njihove transformacije, naj gre za vzpostavljanje ali razveljavljenje, pa ima svoj izvor v spremembah stopenj moฤi, ki jih volja do moฤi izraลพa. Heidegger iz tega potegne zakljuฤek, da so vrednote nujno vezane na in izvirajo iz dejavnosti vrednotenja, ki sama ni niฤ drugega kot volja do moฤi v dejavnosti obvladovanja (Heidegger, 1987, 62).
Vrednote, razumljene s tega vidika, pa do neke mere ohranijo tudi svoj vsakdanji pomen; po Nietzscheju pri vrednotah ลกe vedno gre za nekakลกne standarde ali merila vrednosti. Vrednote torej omogoฤajo, da doloฤimo stopnjo vrednosti neฤesa. Vrednost pa kot takลกna ne more obstajati sama po sebi, ampak ostaja nujno vezana na tistega, za kogar ima ovrednotena stvar doloฤeno vrednost.
Ko govorimo o vrednotenju moramo torej razloฤiti tri momente. Vrednote same predstavljajo pogoj ovrednotenja neฤesa, same pa so pogojene s strani postavljalca vrednote. Vrednote so torej, kot izpostavi Heidegger, “pogojeni pogoji” vrednotenja (Heidegger, 1987, 66). Vrednote pogojujejo vrednotenje, vendar pa so kot kriteriji presojanja vrednosti vzpostavljene z vidika tistega, ki presoja: “pripoznati moramo, da vrednote ‘obstajajo’ le tam kjer je presojanje, tako kot obstajajo ‘objekti’ le za ‘subjekte’” (ibid., 62).
Vrednote so torej vzpostavljene kot relativni ali “subjektivni” vidiki na vrednost stvari. S kakลกnega staliลกฤa se vrลกi to presojanje vrednosti? Nietzschejev odgovor je preprost, gre za staliลกฤe volje do moฤi. Toda, ker ima volja do moฤi kompleksno naravo obvladovanja, tudi naฤin presojanja vrednosti po Nietzscheju ni povsem enoznaฤen. “Vidik ‘vrednosti’ je vidik ohranjevalnih, stopnjevalnih pogojev glede na kompleksno tvorbo relativne trajnosti ลพivljenja znotraj nastajanja” (Nietzsche, 2004, 401).
Vsaka individualna oblika ลพivljenja ima lahko glede na svojo stopnjo kompleksnosti raznovrstne pogoje. Vsakrลกna ลพivljenjska oblika, ne glede na svoje individualne specifike, pa ima po Nietzscheju, dvoje tipov pogojev, namreฤ pogoje ohranjanja in pogoje rasti. Vrednote oฤitno izraลพajo vrednost ลพivljenjskih pogojev s teh dveh vidikov.
Vidik ohranjanja in vidik rasti ลพivljenja sicer ne oznaฤujeta dveh popolnoma razliฤnih vrst pogojev. Ker sta ti dve dimenziji volje do moฤi prepleteni v dinamiki obvladovanja, temeljita rast in ohranitev v resnici na istih pogojih. Nietzsche ti dve dimenziji razloฤi zato, ker se rast ลพivljenja sama po sebi lahko izraลพa kot zahteva po novih ลพivljenjskih pogojih, oziroma novih vrednotah. Zato Nietzsche tudi nihilizem razume kot dvoumen pojav, ki lahko izraลพa bodisi rast ali upadanje moฤi: “moฤ duha lahko tako naraste, da dosedanji cilji (prepriฤanja, blago vere) niso veฤ primerni zanjo; /…/ po drugi strani pa je znamenje nezadostne moฤi, da bi si produktivno postavili kakลกen cilj, kakลกen zakaj, kakลกno vero” (Ibid., 20).
V vsakem primeru gre pri vrednotah v prvi vrsti za perspektivo, ki v skladu z doloฤeno obliko volje do moฤi in njeno stopnjo moฤi, omogoฤa presojo glede vrednosti njenih ลพivljenjskih pogojev. Vrednost je, kot izpostavi Heidegger, v svojem bistvu, uporabna vrednost, saj karakterizira naฤin, na katerega se volja do moฤi posluลพuje svojih pogojev (in jih s tem ลกele vzpostavlja kot pogoje) (Heidegger, 1987, 66).
Vrednote pa imajo po Heideggerju poleg tega ลกe drugo vlogo v Nietzschejevi filozofiji. “Zagotavljajo merilo za ovrednotenje stopenj moฤi tvorb gospodovanja /oziroma oblik volje do moฤi/ in za presojo njihovega naraลกฤanja ali upadanja”(ibid.). V tem smislu so vrednote bistveno kvantitativne, nanaลกajo pa se ne veฤ na pogoje volje do moฤi, ampak na voljo do moฤi samo. Tudi za takลกno koncepcijo vrednot najdemo podporo v Netzschejevih zapisih:
Morali bi napraviti poskus, ali bi se ne dal kakลกen znanstveni red vrednot zgraditi preprosto na ลกtevilฤni in merski lestvici sile /oziroma stopnje moฤi/… Vse sicerลกnje “vrednote” so predsodki, naivnosti, nesporazumi. – Povsod so zvedljivi na ลกtevilฤno in mersko lestvico sile. Dviganje na tej lestvici pomeni vsako rast vrednosti: padanje na lestvici pomeni zmanjลกanje vrednosti. (Nietzsche, 2004, 400)
Zdi se, da Nietzsche govori o dveh popolnoma razliฤnih vrstah vrednot, pri ฤemer razlog za zdruลพitev tega dvojega pod enim samim pojmom vsekakor ni oฤiten. To povezavo lahko razumemo ลกele s staliลกฤa Nietzschejevega sooฤenja s problemom nihilizma in njegovega poskusa prevrednotenja vrednot.
Prevrednotenje vrednot – vpraลกanje nadฤloveka
Vrnimo se k problemu vzpostavitve najviลกjih vrednot. Kako lahko na tovrstne vrednote gledamo z vidika volje do moฤi? Kljub temu, da ฤlovek v slednjih ne prepozna svojega lastnega produkta in ลพivljenjskih pogojev, gre pri tovrstnih vrednotah prav tako za “temeljno dejstvo ฤlovekove volje” (Nietzsche, 1988, 283), ลกe vedno gre torej za produkt in pogoje doloฤene oblike volje do moฤi.
V ฤem je torej razlika med tako imenovanim “dobrim ฤlovekom”, ki se podreja svojim vrednotam kot nekakลกnemu zunanjemu imperativu, in ฤlovekom, ki vrednoti v skladu z imanentno perspektivo volje do moฤi? Heidegger ponudi odgovor: “Volja, ki hoฤe ‘dobrega ฤloveka,’ je volja po podreditvi pod ideale na sebi, glede katerih ฤlovek nima veฤ moฤi. Volja, ki hoฤe ‘dobrega ฤloveka’ in njegove ideale je volja po moฤi teh idealov in poslediฤno volja po ฤlovekovi nemoฤi. Takลกna volja je seveda ลกe vedno volja do moฤi, vendar v obliki nemoฤi ฤlovekove moฤi” (Heidegger, 1987, 76).
V kakลกnem smislu gre tu za nemoฤ ฤloveka? Kljub temu, da Nietzsche na mestih zagovarja to staliลกฤe, bi teลพko trdili, da gre za nemoฤ v smislu nizke stopnje moฤi. Nenazadnje “dobri ฤlovek” prav tako kot vsakrลกna oblika volje do moฤi, tudi sam postavlja vrednote, ki so v skladu s pogoji njegovega ohranjanja in rasti. ล e veฤ, nihilizem kot zgodovinski problem nastopi ravno zaradi dejstva, da ta oblika volje do moฤi v doloฤenem obdobju ฤloveลกke zgodovine prevlada, in da celo tiranizira ter onemogoฤa drugaฤne oblike ลพivljenja. (Nietzsche, 1987, 207)
Zato moramo pritrditi Heideggerju, ki to nemoฤ pojmuje v povsem drugaฤnem smislu. “Tu se moฤ ลกe ne obvladuje kot eksplicitno poznana, nima ลกe nadzora nad samo seboj.” (Heidegger, 1987, 80). Volja do moฤi v obliki “dobrega ฤloveka” je nemoฤna v razmerju do lastnih proizvodov; ti se lahko spriฤo transformacij njene stopnje moฤi in ustreznih ลพivljenjskih pogojev obrnejo proti njej sami. “Posploลกeno: ฤut za vrednost je zmeraj zaostal, izraลพa pogoje ohranjanja in rasti kakลกnega veliko bolj zgodnjega ฤasa: bojuje se proti novim pogojem bivanja, iz katerih ni zrasel in jih nujno narobe razume: zavira, budi sume glede novega …” (Nietzsche, 1987, 71)
Nietzschejev poskus prevrednotenja vrednot je odgovor na ta sploลกni problem neskladja med ลพivljenjem samim in vrednotami, ki jih vzpostavlja kot svoje pogoje. Gre torej za poskus vzpostavitve vrednot, ki bodo, za razliko od starih, v doloฤenem smislu, na ravni ลพivljenja samega. S tega vidika lahko reฤemo, da Nietzsche ne le razvrednoti stare vrednote, ampak v resnici postavi tudi nove, ki se radikalno razlikujejo od starih. Naloga, ki ji je Nietzsche na sledi tekom razmislekov, ki so zbrani v Volji do moฤi, je v vzpostavitvi volje do moฤi same kot nekakลกne vrednote.
Kot pronicljivo opaลพa Heidegger, Nietzschejevo prevrednotenje vrednot zahteva, da volja do moฤi ne nastopa le preprosto kot “naฤin, na katerega vrednotenje poteka; volja do moฤi, kot bistvo moฤi, je edinstvena osnovna vrednota, v skladu s katero je ovrednoteno vse, kar lahko ima ali pa ne more imeti vrednosti.” (Heidegger, 1987, 82). ฤlovekovo samoovedenje kot postavljalec vrednot v tem smislu ne pomeni, da odslej zmore postavljati vrednote, ki so na ravni njegove specifiฤne stopnje moฤi. Niti ne pomeni, da se ฤlovek nujno zaveda “objektivne” stopnje moฤi samega sebe, v kolikor je nekaj takลกnega sploh mogoฤe. Po Heideggerjevem razumevanju Nietzschejevega prevrednotenja vrednot gre za to, da se kot vrhovna vrednota vzpostavi bistvo moฤi samo, torej neprenehna teลพnja po preseganju dotedanjih stopenj moฤi in njim ustrezajoฤih vrednot. Vrednote s tem izgubijo svojo obvezujoฤnost ter status cilja, medtem, ko je za pravi cilj postavljena moฤ sama po sebi.
S tega vidika lahko razumemo, kaj predstavlja figura nadฤloveka, ki naj bi uteleลกala Nietzschejeve nove principe vrednotenja.
Nadฤlovek […] niฤ veฤ ne potrebuje tega “nad” ali onstranstva [โฆ] Bistvo takลกnega ฤloveka je v tem, da so kakrลกni koli posamezni substancialni smotri, kakrลกna koli doloฤitev te vrste, sami po sebi le povsem nesmiselna in priloลพnostna sredstva. (Heidegger, 1987, 82)
Cilj ali smisel gospodarjenja je z vidika naฤloveka postranskega pomena. Vsekakor to ni nekaj, kar bi usmerjalo njegovo ravnanje. ฤlovek se izkaลพe za absolutnega gospodarja zemlje takrat, ko gospodovanje samo po sebi postane njegov cilj, medtem ko so vrednote, oziroma cilji, na paradoksen naฤin obravnavani kot gola sredstva.
Heideggerjeva interpretacija nadฤloveka je prepriฤljiva, saj elegantno poveลพe vrsto temeljnih pozicij, ki jih razvije Nietzsche tekom svojega sooฤenja s problemom nihilizma. Vendar pa gre opozoriti, da v Volji do moฤi lahko odkrijemo tudi povsem drugaฤno, morda nasprotno koncepcijo nadฤloveka in preseganja nihilizma. Glede tega velja navesti nekoliko daljลกi odlomek, kjer Nietzsche problematizira opisano dinamiko volje do moฤi, torej dinamiko, katere primarni cilj je veฤanje oblasti nad celoto stvarnosti, partikularni cilji pa so obravnavani sredstva. Nadฤlovek v tem kontekstu ni obravnavan kot popolno utleลกenje dinamike volje do moฤi, ampak kot figura, ki ponuja moลพnost, da se reลกimo njenega primeลพa, ali pa vsaj primeลพa njene trenutne druลพbene konfiguracije.
Nujnost pokazati, da k ฤedalje gospodarnejลกi porabi ฤloveka in ฤloveลกtva, k ฤedalje trdneje med seboj prepleteni “maลกineriji” interesov in storitev sodi nasprotno gibanje. Imenujem ga izloฤanje luksuznega preseลพka ฤloveลกtva: v njem naj pride na dan moฤnejลกa vrsta, viลกji tip, ki nastane in se ohranja v drugaฤnih okoliลกฤinah kakor povpreฤni sloves. Moj pojem, moja prispodoba za ta tip je, kakor je znano, beseda “nadฤlovek”. […] Samo da dobimo neizogibno prihodnjo gospodarsko skupno upravo zemlje, pa bo ฤloveลกtvo kot maลกinerija moglo dobiti najboljลกi smisel v njeni sluลพbi: kot neznansko kolesje s ฤedalje manjลกimi, ฤedalje fineje “prilegajoฤimi se” kolesci; kot naraลกฤajoฤa odveฤnost vseh gospodujoฤih in ukazujoฤih elementov; kot celota z velikansko moฤjo, katere posamezni dejavniki predstavljajo minimalne moฤi, minimalne vrednosti. […] Oฤitno je, da pobijam ekonomski optimizem: kakor da bi z rastoฤimi stroลกki vseh morala nujno rasti tudi korist vseh. Zdi se mi, da je nasprotno res: stroลกki vseh se seลกtevajo v skupno izgubo: ฤlovek se manjลกa: – tako da ne vemo veฤ, ฤemu je sploh sluลพil ves neznanski proces. ฤemu? Nov ฤemu? ฤloveลกtvu je ravno ta potreben. (Nietzsche, 1987, 489-91)
Problem odsotnosti cilja se tu pojavi v povsem novi obliki. Nemara celo kot posledica “nadฤloveลกkega” vrednotenja, kakor ga razume Heidegger. Problem nihilizma zato ne moremo povsem umestiti v okvirje, ki jih izdela Heideggrova interpretacija. Vendar pa ostaja odprto vpraลกanje, ฤe na izpostavljeni problem lahko kaj bolje odgovorimo izhajajoฤ iz Nietzschejeve filozofije. Vsaj z vidika Nietzshejeve koncepcije volje do moฤi kot nekakลกnega zaฤaranega kroga neprestanega samopreseganja moฤi, se zdi, da ta problem ni niฤ drugega kot skrajna konsekvenca njegove lastne pozicije.
Bibliografija
Deleuze. (2011) Nietzsche in filozofija. Ljubljana: Zaloลพba Krtina.
Heidegger. (1987) Nietzsche Volume IV: Nihilism, San Francisco: Harper & Row Publishers.
Klossowski. (1969) Nietzsche and the Vicious Circle. Chicago: The University of Chicago Press.
Nietzsche. (1988) H genealogiji morale. Ljubljana: Slovenska matica.
Nietzsche (1999) Tako je govoril Zaratustra. Ljubljana: Slovenska matica.
Nietzsche. (2004) Volja do moฤi, Poskus prevrednotenja vseh vrednot. Ljubljana: Slovenska matica.